Sigara Nasıl Bırakılır ? Etkili Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir ?

Sigara Nasıl Bırakılır ? Sigara Bırakmanın Etkili Yolu Nedir ? Sigarayı Bırakma Yöntemleri ve Sigarayı Bırakmanın Yolları


Sigara Nasıl Bırakılır ?  Etkili Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir ?

Özellikle ülkemizde her 3 yetişkinden ikisi sigara kullanıyor. Git gide artan sigara tüketimi insanlara maddi ve manevi zarar olarak geri dönüyor. Bu topluluğun içerisinde sigarayı bırakmak isteyip bırakamayanlar da dahil. Hatta bırakma teşebbüsüne girmeyip halinden memnun olan bir kesim de bulunuyor. Bu öğrenilmiş çaresizlik altında ömür boyu buna bağımlıyım diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar. Bu sınıf insanlar için maalesef yapabileceğimiz bir şey yok. Sigarayı bırakmanın ilk adımı istemekten geçiyor. Tüm hastalıkların altındaki sebep olarak gösterilen sigara, fiziksel sağlığımızı hatta psikolojimizi doğrudan etkiliyor.

Amerikada yapılan bir araştırma depresyon hastalarının büyük bir kısmında haftalık sigara tüketiminin 3 paket ve üstü olduğunu bizlere gösteriyor. Yapılan ankette üzerinde durulması gereken nokta bu denek veya hastaların paylaştığı bilgiler depresyon öncesi dönemi içeriyor. Depresyona yakalandıktan sonraki süreçteyse sigara tüketimi 1.5 – 2 kat artış gösteriyor ve üstüne alkol gibi diğer bağımlılıklar ekleniyor, tedavi güçleşiyor. Gelin lafı uzatmadan artık liste halinde sigara bırakma yöntemlerini inceleyelim..

10 Adımda Sigara Nasıl Bırakılır?

1- Sigara bırakma doğrultusunda denenen her başarısız yöntem “ASLINDA” bir başarıdır. Her başarısızlıkta motivasyonunuzu kaybetmeden, hemen diğer alternatif yönteme geçmeli; kararlı ve sabırlı olunmalıdır.

2- Bu süreçte psikolog hekimlerden destek almanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Çeşitli psikoterapiler size dokunabilir, yardımcı olabilir. Mesela hipnoz ile bilinçaltına yönelik terapi, düşüncelerinizi kontrol edebileceğiniz bilişsel davranışçı terapi, emdr veya eft. Dikkat etmeniz gereken husus bu bilimsel terapilerin, klinik lisansa sahip uzmanlar tarafından uygulanıyor olmasıdır.

3- Bir günde veya bir haftada sonuç beklemek mantıksız bir bakış açısıdır. Sigara tüketimi doğrudan kesilmemeli yavaş yavaş azaltılmalıdır. Günde 2 paket içiyorsanız öncelikli hedefiniz 1 pakete indirmek olsun, sonra 2-3 dal derken mutlu bir son..

4- Sigara filtreleri diğer bir kozunuz. Yardımcı olması açısından bunlardan faydalanmanız süreci hızlandıra/bilir.
Sigarayı bırakmak için hazır olmayı beklemeyin, seneleriniz gidebilir. Hemen şimdi harekete geçin, hissinizi boşverin, ertelemeyin!

5- Beşinci adım olarak nikotin sakızları. Deneyen bir arkadaşım bu sayede sigarayı hayatından tamamen çıkardı. Tabi başkasında işe yarayan veya yaramayan bir yöntem sizde aynı sonucu vermeyebilir.

6- Diğer bir metod hedef şaşırtmak. Mesela iradeniz sizi zorluyor ve kendinize engel olamıyorsanız o an başka yiyeceklerden atıştırın. Çekirdek bilinen en iyi hedef şaşırtmadır.

7- Sigaranın zararları hakkında makaleler okumak ve bilgilendirici videolar izlemek farkındalığınızı üst düzeyde tutacaktır.

8- Ailenize ve yakın çevrenize durumu haberdar etmeniz akabinde onlardan destek almanız sizi motive edecektir. Ayrıca koşu, yürüyüş gibi sportif uğraşlar ilgili dönemde kendinizi iyi hissettirecektir.
Sigara veren arkadaşa ben bıraktım demek, haz dolu bir andır!

9- Arkadaşlarınıza bu konudan bahsetmenizin hiçbir zararı yok. Ciddi bir şekilde beklentileriniz hakkında sohbet edin.

10- Hatırlatıcı unsurların, mekanların üstüne gidin. Mesela ev ortamında balkonda sigara içiyorsunuz. Bu mekanda başka işlere konsantre olarak (telefonunuzdan oyun açabilirsiniz) uzun süreli bulunmayı çalışın.

Dilerseniz Sigara Bırakma Hattını (ALO 171) arayabilir ve profesyonel bir yardım talep edebilirsiniz.


Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigara tiryakiliği, en öldüren toplumsal zehirlenme olayıdır. Sigara bağımlılığı en sık rastlanan hastalıktır. Sigara, tütünde ve kağıdında taşıdığı 4000`den fazla kimyasal madde yüzünden hastalıklara ve ölüme neden olur. Bunlardan 50`sinin kansere yol açtığı gösterilmiştir.
Sigara bağımlılığının ve keyif vericiliğinin nedeni nikotindir. Nikotin kalp ve damarları etkileyerek, tansiyon, damar tıkanıklığı ve çarpıntıya neden olur. Dumanında bulunan karbonmonoksit gazı, kanda oksijen taşınmasını azaltır, hücreler oksijensiz kalır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, yılda 4.8 milyon kişi sigara yüzünden ölmektedir. 2025 yılında bu rakamın 10 milyona çıkması beklenmektedir. Bunun yüzde 70`i gelişmekte olan ülkelerden olacaktır. Her geçen yıl zengin ülkelerdeki sigara içme oranı azalırken, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde sigara kullanımı artmaktadır. Üstelik sigaraya başlama yaşı her geçen gün düşmektedir. İlkokul çağındaki çocuklarımız gizli reklamların etkisi ile ve aile fertlerini örnek alarak sigaraya başlamaktadır.

. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin %35`inin, kadınlarda ise yüzde
15`nin nedeni sigaradır.

.Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90`ının nedeni sigaradır. Akciğer kanseri en sık görülen kanserdir. Sigara içmeyenlerde de akciğer kanseri görülür ancak içenlerde risk 20 kat fazladır

. Sigara içenlerde akciğer dışlında ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, böbrek, mesane, prostat, rahim kanseri riski de artmaktadır.

İstanbul Tıp Fakültesi`nin yaptığı bir araştırmada gösterilmiştir ki sigara içmeyip evde dumana maruz kalan kadınlarda yaşam süresi daha kısadır.

. Sigara, KOAH`ın (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) en önde gelen nedenidir.

.Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 3 kat artmaktadır. Sigara içenlerde felç, emboli, tansiyon yüksekliği gibi tüm damar hastalıklarında artış olur.

. Sigara içen gebe kadınların çocukları düşük doğum tartılı doğmakta, bu
bebeklerde ileri yaşlarda akciğer hastalığı riski artmaktadır.

. Sigara kadın ve erkeklerde kısırlığa yol açmaktadır. Sigara, erkeklerde iktidarsızlığa neden olmaktadır.

. Sigara`nın özellikle kadınlarda cilt sorunlarına yol açtığı, kırışıklığı arttırdığı bilinmektedir. Klinik pratikte sigara bırakan kadınların kozmetik kullanma gereksiniminin azaldığı görülmektedir.

NİÇİN SİGARAYA BAĞIMLIYIZ?

Sigaraya ne nedenle başlarsak başlayalım, sigarasız yaşamı sürdürmekdeki güçlüğün nedeni sigaradaki nikotindir. Nikotin güçlü bir bağımlılık yapıcı maddedir. Kokain, eroin ve alkol ile karşılaştırıldığında en az bunlar kadar bağımlılığa neden olur. Üstelik toplumca sigara içmek kanıksanan bir davranış olduğu için, salgın biçiminde bir bağımlılık ajanıdır.

Sigara bağımlılığının SOSYAL, PSİKOLOJİK, FİZYOLOJİK bir tabanı vardır.
Üzüntüde, sevinçte, sıkıntıda yalnızlıkta sigara içme yanlış toplumsal bir davranış haline gelmiştir. Bağımlılarda sigara yakmak, taşımak bir refleks halindedir. Nikotin beyini kontrol eder hale gelmiştir. Sigara bırakma sürecinde bağımlılığın bu parçaları göz önüne alınarak plan yapılmalıdır.

SİGARA YOKSUNLUK BELİRTİLERİ

. Huzursuzluk
. Uykusuzluk
. Gerginlik
. Düşünceleri toplamada güçlük
. Sinirlilik
. Yorgunluk
. Titreme
.  Baş ağrısı
. Kabızlık
. Ağız kuruluğu
. Öksürük, balgam çıkarma

SİGARA BIRAKMA YÖNTEMLERİ

Dünyada sigara içen insanların yarıdan fazlası bırakmak istemektedir. Bu istek ne yazık ki bir çok gerçek dışı, kar amaçlı ancak bilimsel olmayan yöntemlerin de yayılmasına yol açmıştır. Ciddi sağlık kuruluşları ve örgütler, ancak bilimsel kaynaklara dayanan yöntemleri önermektedir. Danışmanlık, psikolojik destek, ilaç tedavisi bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerdir. Çeşitli ışınlarla, aygıtlarla, akpunktur, hipnoz gibi alternatif tıp yöntemleri ile yapılan bırakma tedavileri ile ilgili yeterli bilimsel veri yoktur. Ülkemiz ve dünyadaki uygulamalarda bu yöntemler, bilimsel kuruluşlardan çok kar amaçlı şirketlerce uygulanmaktadır.

Sigarayı bırakmada birkaç yöntem vardır:
Kendi kendine bırakma:
Bağımlıların bir kısmı sigarayı birden, kendi kendine bırakabilir. Bu zaman zaman yoksunluk sorunlarına yol açtığından bağımlıya zor anlar yaşatabilen bir yöntemdir. Ancak güçlü bırakma isteği ve sigaranın yol açtığı sorunlar yüzünden bu yöntemle bırakan insanların sayısı hiç de az değildir.

Etkinliği kanıtlanmış tıbbi tedavi:
Kendi kendine bırakmakta zorlanan kişilerde en etkili tedavi, hekim gözetiminde bilimsel yöntemlerin kullanılmasıdır. Bir tedavinin bilimsel olabilmesi için tarafsız araştırmacılarca bir çok kişide denenmesi ve başka yöntemlerle karşılaştırılarak uluslararası kabul gören dergilerde yayınlanmış olması koşulu aranır. Bu dergiler araştırma yazılarını bir çok bilim adamına danışarak yayınlamayı kabul ettiklerinden, her bir araştırma farklı ülkelerden hakemlerce de ele alınmış olur.

Sigara bırakmada etkinliği kanıtlanmış ve 2007 yılı başında ülkemizde ulaşılabilen tedaviler, Nikotin yerine koyma ve bupropion tedavileridir. Bu tedavilerden nikotin yerine koyma tedavisi bant ya da sakız ile olmakta, bupropiyon ise hap olarak kullanılmaktadır. Her iki yöntem de sağlık çalışanları kontrolünde uygulanmalıdır. Ülkemizde bu konuda sadece hekimlerin yetkinliği vardır. Avrupa ülkelerinde bu konuda eğitim almış eczacı ve hemşireler de sigara mücadelesine katkıda bulnmaktadır.

Etkinliği bilimsel açıdan tartışmalı tedaviler:
Hipnoz, akupunktur, luksopunktur gibi yöntemlerdir. Bu konuda araştırmalar vardır. Ancak etkisi kanıtlanmamıştır.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN HAZIRLANMAK GEREKİR

Önce kişinin kendisi buna karar vermelidir. İş yeri ya da ailesinde bırakmak isteyen başkaları varsa bunları da sürece katmak başarıyı arttıracaktır. Sigarayı bırakma sürecinde karamsarlığa kapılmamak gerekir. Zor anların olacağı ama bunları bu güne değin yüzbinlerce sigara bırakanın atlattığını unutmamak gerekir.

Bırakmak için bir gün belirlemek gerekir. Azaltarak bırakmada başarının az olduğu bilinir. Sigara bırakmadan önce niçin bırakmak isteiğinizi küçük bir kağıda yazıp yanınızda taşımalısınız. İleride sigara baskısı olduğunda bu kağıt sizdeki bırakma isteğini kamçılayacaktır.
Her gün bir 5 dakika ayırıp sigarasız yaşamın iyiliğini düşünmeniz, size yardımcı olacaktır.
Bırakma sürecinde kahve ve çay içimini azaltmak, meyve çayı ve su içimini arttırmak sürece yardımcı olacaktır.
Ev ve iş yerinden sigarayı anımsatan materyalleri (küllük gibi) uzaklaştırmak, giyisileri, evi havalandırmak size temiz bir ortam sağlayacaktır.
Unutmayın! Sigarayı bıraktığınızda yepyeni bir insan olacaksınız. Bu yüzden diş bakımı yaptırmanız, sigara nedeni ile sararan bıyık, saç ve tırnaklarınızı temizletmeniz önemlidir.

BIRAKTIĞINIZ GÜN

Bırakma günü sizin için bir bayramdır. İlk günler zor olacağı fikri doğru değildir. İstekli kişi, bu günleri özellikle destekle kolay aşar.
Sigarayı bırakınca yerine gelen ağız tadı ve sağlıklı süreç yüzünden kilo alımı olabilir. Ancak bol sıvı içmek, abur cubur diye anılan gıdalardan uzak durmak ve egzersiz yapmak bunu engeller.

Özelikle egzersiz sigara bırakmaya destek olur.
Hobi edinmek sigarasız günlerde sizi oyalayacaktır. Günde 20 sigara içen bir kişi en az 20 dakika sigaraya zaman ayırmaktadır. Her gün 20 dakika başka bir şeyle uğraşmak (kitap okumak, müzik dinlemek, vb) birey olarak gelişmenizi de destekleyecektir.

Sigarayı bıraktım diyebilmek için, 1 yıl içmemek gerekir. Bu süreden sonra bile bir tane içilse, eski sigara sayısına çıkılabilir. Bu nedenle sigarayı terk ettikten sonra, bir daha tatmamak gerekir. İlk bırakma haftaları zordur. İstek geldiğinde o ortamdan uzaklaşmak, su içmek, egzersiz yapmak ya da başka bir işle uğraşmak, size yardımcı olacaktır.
Sigara içmeye devam eden arkadaşlarınız size içme baskısı yaptığında, onlara da bırakmalarını önerin. Unutmayın zor olanı yapan ve örnek alınacak olan sizsiniz.

YOKSUNLUK VE BAŞA ÇIKMA

Sigara bırakıldığında bazı sorunlar olabilir. Ancak bu basit desteklerle 2 – 3 haftada çözülür. Sigara bırakıldığında akciğer temizleme işlemleri güçlenecek balgam ve öksürük artacaktır. Bu uygun bir tepkidir. Akciğer kendine geliyor denilebilir. Bol su içmek ve göğüs hastalıkları uzmanına gitmek size yardımcı olacaktır. Sigarayı bırakanlarda kabızlık olursa, lifli ve sulu gıda alımı sorunu azaltır. Sinirlilik, tepkililik gibi durumlarda egzersiz, psikolojik destek ve bazen ilaç desteği bağımlıya yardımcı olur.

SİGARA İÇME BASKISI ORTAYA ÇIKARSA

Eğer sabretmeyi başarırsanız, istek geldiğinde 3-5 dakika sürüp geçtiğini göreceksiniz. Bu kısa süreyi atlatmak sizin elinizde:

. Meyve ya da çiğ yenebilen sebzeler (havuç, marul, salatalık gibi) atıştırın.
. 10 kez derin nefes alıp verme egzersizi uygulayın.
. Basit egzersiz hareketleri yapın.
. Duş alın.
. Yemek sonrası istek geldiğinde sofrada oyalanmayın, hemen kalkıp dişlerinizi fırçalayın.
. O anda bir işle meşgulseniz, kısa bir süre yaptığınız işi bırakıp başka bir şeyle ilgilenin. Bu aşırı istek gelen dönemlerde, bırakmaya hazırlık aşamasında önerilen hobilerinizle uğraşabilir, evde oturuyorsanız dışarı çıkabilir, iş başındaysanız kısa bir süre odanızdan çıkıp bir arkadaşınızla kısa bir sohbet yapmayı ya da gazete okumayı deneyebilirsiniz.
. Asla “Bir tane içsem ne çıkar.” diye düşünmeyin. İçeceğiniz tek bir sigara, yeniden başlama riskinizi arttıracaktır.

SİGARAYI BIRAKMANIN FAYDALARI

Sağlığınıza yararları:

20. dakikada
. Nabız, kan basıncı, vücut ısısı normale döner.

24. saatte
. Kanda karbonmonoksit gazı hızla azalır.

2 hafta – 3 ay sonrasında
. Efor kapasiteniz artar.
. Öksürük azalır ve 3 ay içinde kaybolur.
. Balgam miktarı 2 haftada yarı yarıya azalır.
. Soluk alıp vermeniz kolaylaşır.
. Koku ve tat alma duyularınız iyileşir.
. Bağışıklık sisteminiz güçlenmeye başlar.
. Kendinizi daha dayanıklı ve güçlü hissetmeye başlarsınız.
. Diş ve parmaklarınızdaki sarı lekeler kaybolur.

1. yılda
. Kalp krizi geçirme riskiniz ilk günlerden itibaren azalmaya başlar, 1 yılın sonunda risk yüzde 50 azalır.
.Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı riski %30 – 50 oranında azalır.
. Kronik bronşit ve amfizem (KOAH) gibi solunum yetmezliğine yol açabilen akciğer hastalıklarının ortaya çıkması engellenir. İlerleyen yıllarda solunum fonksiyonları iyileşir.

5. yılda
. Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası kanseri riski yarı yarıya azalır.

10. Yılda
. Felç olma riskiniz 5 – 10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olanlarla aynı düzeye iner.
. Akciğer kanseri, ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek, pankreas kanseri riski azalır.

15. yılda
. Koroner damar hastalığı ve kalp krizi riski, hiç içmeyenlerinkiyle aynı olur.

Ekonomik yönü:
Sigaraya ayırdığınız para cebinizde kalacağı için tasarruf etmiş olacaksınız. Günde bir paket yabancı sigara içen bir kişi, bir yıllık sigara parasıyla eşi ile 1 hafta tatile gidebilir.

Sigara Bırakmanın Etkili Yolu Nedir ?
Sigara nasıl bırakılır ve sigara bırakmak için neler yapmalısınız?

Bu soruyu kendimize sormadan önce neden sigara kullanıyorum sorusunu sorun. Çünkü sigarayı bırakmak için bin bir çeşit gerekçe vardır. Sağlık en büyük sorundur. Sigara, Akciğer Kanserinin yanı sıra, ağız, gırtlak, böbrek, pankreas ve rahim kanserine yol açmaktadır. Sigara içenlerin kalp krizi riski içmeyenlere göre iki kat daha fazladır. Damar sertliğinin temel sebeplerinden biri de sigaradır. Bunların dışında kronik bronşit ve pek çok solunum yolu hastalığına da sebep olmaktadır. Ayrıca, bayanlar açısından daha büyük bir sorundur. Hamilelikte kullanılan sigara, erken doğum, gelişmeden doğum ve düşük yapma ihtimalini gerçek anlamda arttırır.

Sigara maddi anlamda da zarara uğratır. 2012 yılıyla beraber yapılan zamların diğer bir sebebi de insanların sigarayı bırakması için sebeplerinden biridir. Günde 1 paket sigara içen bir insanın ayda ortalama 200 TL masrafı olur. Bu da yılda 2400 TL demektir. 10 Yıl sigara içen bir insan 24000 TL harcar. Bu da günümüz şartların bir araba parası demektir.

Sigarayı bırakan insan içindeki sigara zifirini 10 yılda atar ve akciğerleri temizlenir. Bu durumda akciğer kanseri riskini azaltır. Sigarayı bırakan insan nadir hastalanır ve hastalıkların iyileşme süresi daha hızlı gerçekleşir. Tat duyusu gelişir ve yiyeceklerin tadını daha iyi alır. Aynı zamanda koku duyusu da gelişir.

Kendilerini iyi hissederler ve psikolojik olarak ölüm ve hastalık korkusu azalır.

Sigarayı bırakınca gerçekleşen tek sorun kilo almadır. Bu durum düzenli sporla önlenebilir. Akşamları yemekten yapılan koşular gerçek ölçüde kilo problemini azaltır.

Sigarayı bırakmanın en etkili yolu birden bırakmaktır. Azaltarak bırakmak insanın kendini kandırmasıdır. Çünkü düzenli olarak azaltamaz o gün ki sıkıntı ve sorunlara dayanarak daha fazla içebilir. İçici birden bırakmalıdır. Sigarayı bırakmak için kendinize özel bir gün seçin. Doğum günü, yeni yıl vesaire. Sigarayı bırakmak için en iyi zaman ramazandır. Eğer oruç tutuyorsanız günde 16 saat sigara kullanmıyorsunuz demektir. Ve bu bırakmak için en iyi zamandır.

Sigara içerek sizi örnek alan çocuklara kötü örnek olmaktasınız. Sadece kendi hayatınız için değil, onların hayatı için de bırakın. Bir kez daha düşünün. İnsanın isteyince yapamayacağı hiçbir şey yoktur

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Çağımızın en ölümcül hastalığı halini alan kanserin dünya da hızlı bir şekilde yaygınlaşmasında, hiç şüphesiz ki sigaranın rolü çok büyüktür. Neredeyse ilkokul çağlarına kadar inen sigaraya başlama yaşı, her geçen gün daha da tehlikeli bir boyuta uzanmaktadır. Sigaranın zararlı etkileri insanlara her yolla anlatılmaya çalışılsa da nikotin bağımlılığından insanlar bir türlü vazgeçememektedirler.

Dünya çapında, sivil toplum örgütleri ve sağlık kuruluşları, insanları sigara konusunda bilinçlendirme çabası içinde, sigaraya savaş açmış bulunmaktalar. Hatta sigara kullanımını en aza indirmek için devletlerin bile uyguladığı bazı yaptırımlar bulunmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda uygulamada olan kapalı alanlar da sigara kullanımına verilen cezalar, tamamen toplum sağlığını güçlendirmek ve sigara kullanımından insanları uzaklaştırmak için yapılan çalışmalardır.
Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı

Ülkemizde ve dünyamız da sigara ile savaş için türlü yollar izlenmektedir. Devletimiz de sağlıklı bir topluma sahip olmak için sigara ile savaş vermekte ve sigarayı bırakmak isteyen insanlara her türlü desteği sağlamaktadır. Bu destek bazında yapılan çalışmalara en güzel örnek, 27 Ekim 2010 tarihinde kurulan Alo 171 Sigara bırakma danışma hattıdır.

Sigarayı bırakmak isteyip de bir türlü bu konuda başarılı olamayan insanların başvurduğu sigara bırakma hattı, bu konu önemli bir destek sunmakta ve birçok kişinin sigarayı bırakmasında da etkili olmaktadır. Sigara bırakma hattını aradığınız zaman karşınıza, sigara bırakma konusunda eğitim verecek yetkide ve bilgide olan uzman kişilerin size bu konuda destek sağladıklarını göreceksiniz. 24 Saat açık olan danışma hattını gece, gündüz istediğiniz her saatte arayabilirsiniz. Öncelikle size sorulan sorularla bağımlılık dereceniz yetkili kişiler tarafından ölçülecektir. Yetkililer sizden aldıkları bilgiler ışığında, bağımlılık derecenize en uygun olan tedavi şemasını çıkarıp, o tedaviye uygun bir programı size sunacaklardır.

Size bir plan sunan danışmanların işleri planı size verdikten sonra da bitmemektedir. Belli periyotlarla bağımlı olan kişileri arayarak, sigara bırakma yolunda ne kadar başarılı oldukları hakkında bilgi almaktadırlar. Eğer bir başarısızlık varsa farklı bir program uygulayarak, daha başarılı bir sonuç alınmasını da hedeflemektedirler.

Sigara bırakma danışma hattı günlük en az 1500 vatandaşımıza sigarayı bırakma konusunda yardımcı olmakta ve psikolojik destek sunmaktadır.

Bırakılması için bu kadar çok mücadele verilen sigaranın insan hayatına verdiği zararları hiç düşündünüz mü? Şimdi sizlere sigaranın zararları hakkında bilgi vermek istiyoruz.
Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Fakat bu kadar zararlı etkisine karşılık, bu bağımlılığa yakalanan nikotin bağımlısı kişiler, bir türlü bu hastalıktan kendilerini arındırmayı başaramamaktadırlar. Çünkü sigaranın içinde bulunan en tehlikeli zehirlerin başında gelen nikotin, aynı zaman da uyuşturucu özelliği ile insanları kısa sürede kendi bağımlı bir hale getirmektedir. Sigara bağımlılığına yakalanan bir insanın aslında uyuşturucu bağımlılarından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Tek fark kullanılan uyuşturucunun farklı bir maddeden oluşması ve kullanılan dozun farklı olmasıdır. Bunun dışında kalan her şey uyuşturucu bağımlılığı ile birebir örtüşür ve en kötü bağımlılık çeşitlerinin başında yer alır.

Dünya Sağlık Örgütünün her yıl yaptırdığı araştırmalar sonucunda, Sigara bağımlılığının dünya çapında insan sağlığını çok olumsuz yönde etkilediğini ve ölümcül hastalıkların temelinde bu bağımlılığın olduğunu herkes bilmektedir. Bu konuda her yıl Dünya Sağlık Örgütü açıklamalar yapmakta ve insanları bilinçlendirmeye çalışmaktadır. Fakat bu bağımlılığa yakalanan kişiler için sonun ölüm olması bile bu bağımlılıktan vazgeçmek için yeterli etkeni oluşturmamaktadır.

Sigara bağımlılığı kişinin sadece kendisine değil, çevresinde ki insanlara da zarar verdiği bir illettir. Şimdi size bu zararlar hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

* Sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinin % 10 – 15 aralığında zeka geriliği ile dünyaya geldiğini biliyor musunuz? Hamilelik öncesi ve hamilelik esnasında içilen sigaralar direk olarak bebeklerin zihinsel gelişimini etkilemekte ve bir ömür boyu yaşayacakları sağlık sorunları ile dünyaya gelmelerine zemin hazırlamaktadır.

* Karbonmonoksit, Nikotin ve Katran, bu saydığımız zehirlerin hepsi sigara da bulunan maddelerdir. Bu maddeler insan bedenine en büyük zararı veren maddelerdir. Bu maddeler aynı zaman da kanserinde habercisidirler. Akciğer ve Karaciğer kanserlerinin en önemli nedeni sigara bağımlılığıdır.

* Sigara içinde yoğun şekilde bulunan Karbonmonoksit maddesi, kanda ki oksijeni tamamen tüketir ve damarlarda kolestrol depolanmasına zemin hazırlar. Bunun neticesi olarak da insanların kalp krizi riski artar. Sigara kullanan insanların, kalp krizi riski kullanmayan insanlara göre her zaman çok daha fazladır.

* Yine sigara içen erkeklerde, mesane ve prostat kanserinin daha yaygın bir şekilde görüldüğü gözlenmektedir. Pankreas kanseri, yemek borusu kanseri, bağırsak ve mide kanseri gibi kanser türlerinin en çok sigara içen insanlarda yaygın şekilde görüldüğü de önemli bir sağlık gerçeğidir.

* Sigara kullanan kişilerde, kadın – erkek ayırt etmeksizin kısırlık sorunu yaşanmaktadır. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan kısırlık sorununun temelinde sigara kullanımı yatmaktadır.

* Sigara içen bayanlarda rahim, yumurtalık ve meme kanserine daha sık rastlanmaktadır.

* Hamilelik esnasında içilen sigaralar, erken doğumlara, düşük veya sakat çocuk doğumlarına yol açmaktadır.

* Alzheimer adı verilen, erken bunama, yani beyin hücrelerinin ölmesi hastalığının da ilerlemesinde sigaranın rolü oldukça fazladır.

* Sigara kullanan insanların ellerinde, dudaklarında, dişlerinde sararma olduğu gibi bedenlerinde de çok kötü bir koku oluşur. Bu pis ve itici görüntü, çoğu zaman bu insanların toplumda dışlanmalarına yol açar.

* Sigara bağımlılığı olan erkeklerde; iktidarsızlık, ereksiyon da azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir.*Vücudun inselin direncini kırarak, insanların şeker hastalığına yakalanmasına neden olur.

* Çoğu zaman insanlar, sigara içerek psikolojik olarak rahatladıklarını iddia ederler. Oysa en çok depresyon vakalarının sigara bağımlılarında görüldüğünü bilmezler. Sigara depresyon hastalığının en önemli tetikleyicilerinin başında gelir. Sigara içerek rahatlıyorum söylemi, bağımlı insanların kendilerini rahatlatmak için uydurdukları bir saçmalıktan başka bir şey değildir.

* Sigara kullanan insanlar tat alma duygularını tamamen kaybederler. Yedikleri hiçbir yemekten gerçek lezzetini alamazlar.

* Sigara kullanımı gözler içinde son derece zararlıdır. İlerleyen yaşlarda sigara kullanan kişilerde katarak ve daha ötesi olan körlük vakaları görülebilmektedir.

* Sigara kullanan kişilerin derilerinde sararma ve kahverengi lekeler oluşur. Bunlar hücre ölümleridir. Yani sigara kullanan kişiler, kullanmayan kişilere göre çok daha çabuk yaşlanırlar ve ciltlerinde yaşlılık ibareleri oluşur.

* Sigara kullanımı; kronik baş ağrılarına yol açar ve devamlılığı durumunda, hastanın migrene yakalanmasına neden olur.

* Sigara kullanan bir kişi asla benim zararım sadece kendime diyemez. Çevresinde bulunan kişilerde pasif içici olarak, aynı zehre maruz kalmaktadırlar. Bu yönüyle bakıldığı zaman, bağımlı insanlar sadece kendilerine değil, çevrelerine ve topluma da zarar veren bir insan profiline sahip olmuş bulunmaktadırlar.


Sigaranın insan sağlığına ve topluma verdiği zararlar bu kadar ortada iken siz halen sigara kullanma konusunda ısrarlı iseniz, size tavsiyemiz Alo 171 Sigara bırakma hattı ile irtibata geçmeniz. Bu sayede sizde bu kötü alışkanlığınızdan kurtulmak için bir adım atmış olursunuz.


SİGARANIN BIRAKILMASINDA KULLANILAN YÖNTEMLER:

Aldatıcı olan ve bağımlıları yanlış yöne sevk eden ürünlerden kaçınmak gerekir. Yanlış yöntemler sigarayı bırakmayı kolaylaştırmak yerine, güven azalmasına ve sigarayı bırakmaktan vazgeçmeye neden olabilir.

Bu yöntemlerden bazıları şunlardır.

ELEKTRONİK SİGARA:

Elektronik sigara ithalatı ve satışı 2008 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ‘’bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyebileceği’’ gerekçesiyle yasaklanmıştır.

Elektronik sigaraların içerdiği nikotin miktarı net olarak bilinmemektedir. Bu yüzden sigarayı bırakmaya çalışırken bağımlığın artma ihtimali vardır.

BİTKİSEL ÜRÜNLER:

İçinde karanfil, sarı kantaron, melisa gibi bitkiler bulunan toz veya tablet şeklinde çeşitli markalar altında satılan bu ürünler sigara bırakmak isteyenlerin bir mucize gibi sarıldığı ve çoğunlukla hayal kırıklığına uğradığı ürünlerdir.

Bu ürünler de elektronik sigara gibi Sağlık Bakanlığının tavsiye etmediği ürünlerdir.


Bu alanda çeşitli sigara bıraktırma yöntemleri ve başarı oranları hakkında bilgiler verirken son kısımda Sigarayla Savaşanlar’ın 15 yılı aşkın süredir kullandığı ve başarısını kanıtlamış olan yöntemi hakkında bilgilere ulaşacaksınız.


İLAÇLA SİGARA BIRAKMA:

Tüm ilaç tedavileri doktor reçetesiyle ve kontrolünde kullanılmalıdır. Sigarayı bırakmak isteyen kişinin detaylı bir muayenesiyle birlikte başlanan tedavi ile başarı artmaktadır. İlaç tedavileri genelde 8 haftadan daha uzun sürmektedir. Uzun süren ilaç kullanımları bazen tedavinin yarım bırakılmasına ve bağımlının başarısızlığına yol açabilmektedir.

İlaç tedavilerinden bazıları şunlardır:

Nikotini Yerine Koyma Tedavisi (Nikotin Replasman Tedevisi)

Bu tedaviye sigaranın bırakıldığı ilk gün başlanır. Tedavide kullanılan seçeneklerden bazıları nikotin sakızı, nikotin bantı ve nikotin içeren burun spreyidir. Nikotin içeren bu seçenekler arasında tedavi etkinliği açısından önemli bir fark yoktur.

Bu tedavinin amacı, sigaranın kesilmesini izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluk semptomlarını ortadan kaldırmaktır. Böylece sigarayı bırakmak isteyen kişi yoksunluk semptomlarını daha az yaşar, psikolojik ve davranışsal boyutu ile mücadele edebilir ve hekim kontrolünde uygulanmalıdır.

Nikotin bantının kullanımı kolaydır ve kullanımı sırasında nikotin yavaş salınır.Ancak acil sigara içme isteği karşısında başarının arttırılmasını sağlamak amacıyla tedaviye, nikotin sakızı, nasal sprey gibi diğer formlar da eklenebilir. Tedavi 8-12 haftada sonlandırılır.

Nikotin tedavilerinde kullanılan seçeneğin uygulanma yeri ve şekline bağlı olarak bölgesel irritasyonun yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, aritmi, uykusuzluk, gözlerde yaşarma, öksürük, ishal, kabızlık, anormal rüya görme gibi yan etkiler görülebilir. Tedavi sırasında sigara içilmemelidir.  


Nikotin replasman tedavisi son altı hafta içinde myokard enfarktüsü geçirenlerde, unstabil angina pektorisi olan hastalarda ve 18 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır. Gebelikte yarar-zarar oranı belirlendikten sonra kullanılmalıdır.

Nikotini yerine koyma tedavisinde erken geri dönüş sıktır. Tedavinin davranış tedavisi ile birlikte kullanılması başarı oranını yükseltir.

Hiçbir destek almadan sigarayı bırakma oranı % 4,5 iken, nikotini yerine koyma tedavisi ile bu oran iki katına kadar çıkmaktadır.


Bupropion, nontrisiklik, aminoketon grubu bir antidepresandır. Depresyon öyküsü olan/olmayan olgularda eşit etkili olması, bu etkisinin antidepresan özelliğinden kaynaklanmadığını desteklemektedir. 

Noradrenerjik ve dopaminerjik aktiviteye sahiptir. Norepinefrin ve dopaminin sinaptik geri alınımının zayıf bir inhibitörüdür. Nikotin yoksunluk belirtilerinin azalmasına neden olur.

Hasta ilacı kullanmaya başladıktan sonra 7-14 gün içerisinde sigarayı bırakacağı bir günü saptamalıdır. En az iki ay kullanılması önerilir. Nikotini yerine koyma tedavisiyle kombine kullanılacaksa, nikotini yerine koymaya sigaranın bırakıldığı gün başlanır.

Bupropion bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Tip I antiaritmiklerin (propafenon, flekanid), antidepresanlarin (desipramin, fluksetin), antipsikotiklerin (risperidon, thioridazin), beta blokerlerin metabolizmasını yavaşlattığı için bu ilaçların dozları azaltılmalıdır. Yan etkileri en sıklıkla baş ağrısı, uykusuzluk ve ağız kuruluğudur. Yaşlılarda ve böbrek yetmezliği, kafa travması, alkol kullanımı, oral antidiyabetik kullanan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Epilepsisi olan hastalarda kontrendikedir.


Vareniklin agonist ve antagonist fonksiyonları ile nikotin bağımlılığını azaltırken yoksunluk semptomlarının ortaya çıkmasını engeller.

Tedavinin 7-14 günleri arasında bir gün sigara bırakılır. 2-3 ay kullanılması gerekir.

Yan etkileri arasında kusma, baş ağrısı, kabızlık, ağız kuruluğu, uykusuzluk, anormal rüyalar, huzursuzluk, nazofaranjit bulunur. Bazı hastalarda Vareniklin kullanımı sonrasında intihar bildirimi bulunmasından dolayı FDA tarafından özel bir uyarı eklenmiştir. Vareniklin kullanmanın planlandığı hastaların psikiyatrik durumu iyi değerlendirilmelidir. Ağır böbrek yetmezliği olan hastalarda simetidin ve vareniklinin eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır. Bilinen bir ilaç etkileşimi yoktur. Emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

İkinci Seçenek İlaçlar

Bunların dışında çeşitli çalışmalarda etkinliği gösterilmiş ikinci seçenek ilaçlar ve henüz araştırma aşamasında olan tedavi seçenekleri ise rimonabant, nikotin aşısı, klonidin ve nortriptilindir. 


DAVRANIŞ TEDAVİSİ İLE SİGARA BIRAKMA

Her hastanın farklı hayat koşulları ve sigara içmek için farklı nedenlerinin bulunmasından dolayı davranış tedavisi kişiye özeldir. Hasta tedaviye aktif olarak katılmalı ve istekli olmalıdır. Sigara bırakma konusunda istekli olmayan hastalar değerlendirip, uygun bir planla bırakmayı düşündürecek yola sokulmalıdır.

Davranış tedavi şekilleri kişisel veya grup görüşmeleri şeklinde olabilir. Hastanın yaşadığı zorlukların öğrenilmesi ve bu zorlukların çözüm yollarının önerilmesi gereklidir.

Davranış tedavisinde, hastanın sigarayla ilgili olumlu düşüncelerinin değiştirilmesi, sigarayla ilgili uyaranların tespit edilmesi ve bu uyaranlardan uzaklaşması için önerilerde bulunulması, sigara içme isteği ile baş etmek için genel ve kişiye özel çözüm önerilerinin geliştirilmesi, yakın çevresinin desteğinin alınması ve hastanın kendisini ödüllendirmesi sağlanır.

Sigarayı bırakan hastamızda nüksün önlenmesi için bırakma gününden itibaren ilk ay içinde haftada bir görüşme planlanmalıdır. Daha sonra ilk yıl doluncaya kadar, üç ayda bir görüşmek önemlidir.

Nüksün önüne geçmek için, bırakmış olan her hasta tebrik edilmeli ve cesaretlendirilmelidir. Sigaranın bırakılması ile ortaya çıkan yoksunluk belirtileri ile ilgili bilgi verilip, çözüm önerileri sunulmalıdır. Motivasyonda dalgalanmalar yaşanabileceği hatırlatılmalıdır. Hastamız sigarayı bıraktıktan sonra bir veya birkaç kez sigara içme girişiminde bulunduysa bunun nüks olmadığı belirtilmelidir. Ancak sigara içmesine neden olan durum iyice araştırılmalıdır. İçmediği süre için tebrik edilip, bırakma kararından vazgeçmemesi için cesaretlendirilmelidir. Çünkü hastalar, tek bir sigara bile içmiş olsa tekrar başladığını düşünmekte ve başarısız olduğunu sanmaktadır.


AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Akupunktur: Kulak ve vücut akupunkturu olarak iki şekilde uygulanır. Bu akupunktur bölgeleri iğne, kalıcı iğne, elektro stimulasyon yöntemleriyle uyarılarak yoksunluk belirtilerinin azaltılması sağlanır. Genellikle başarı oranının yüksek olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Ancak ilk aylarda sigaraya geri dönüş yaşanabilmektedir. Bunun için tedaviye belli aralıklarla devam edilmesi önerilmektedir.

SİGARAYLA SAVAŞANLARIN KIZILÖTESİ CİHAZ TEDAVİSİ

Türkiye’de 1997 yılından beri başarı ile uygulanmakta olan bu yöntemle bugüne kadar binlerce insan sigarayı bırakmıştır. Fransa’dan ithal edilmiş infraruj ışık üreten bu cihaz sigaranın yoksunluk belirtilerinin azaltılması ile beyinde bulunan seratonin ve endorfinlerin düzgün salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar rahatlık, huzur, keyif gibi duygularla ilgilidir. Sigara içmeyenlerde günlük hayatta doğal olarak salgılanabilen bu maddeler, sigara bağımlılarında nikotin alımı ile salgılanmaktadır. Bu yüzden sigarayı bıraktığımız ilk günlerde bu hormonların düzenli salgılanmaması yüzünden bağımlı sıkıntılı günler geçirir.
Tedavi sırasında bu hormonların düzenli salgılanması ile birlikte nikotin yoksunluğu azaltılmakta ve başarı oranı yükselmektedir.

Tedaviye, davranış tedavisi de eklenerek psikolojik destek sağlanmaktadır. Bu iki tedavinin kombine bir şekilde doktorumuz tarafından uygulanmasıyla başarı oranı % 95 lere çıkmaktadır.


Sabahları kahvaltıdan önce sigara içmeden güne başlayamayan, her fırsatta dumanaltı olmak için binbir türlü sıkıntıya katlanan, sigarasız kaldığında adeta kişilik değiştirecek kadar kendini kaybeden bir sigara bağımlısı mısınız? O halde sağlığınızı, geleceğinizi tehlikeye atmış durumdasınız. Üstelik bunu siz de biliyorsunuz. Haydi gelin, hayatınızı kurtaracak o kesin karar doğru adım adım nasıl yaklaşacağımızı gözden geçirelim. Sigarayı vücudumuzdan değil, hayatımızdan nasıl kovabiliriz, bir düşünelim.. Sigara kullanımı genellikle ergenlikte başlar. Ülkemizde 15 yaş üzerindeki 16 milyon kişi sigara içmektedir. Ergenler genellikle özenme, arkadaş çevresinden etkilenme,bağımlılık arayışı, kimlik karmaşası gibi nedenlerle sigaraya başlarlar. Bunun yanında yaşadıkları stresle başetmede zorluk çeken gençler, sigaraya yönelmektedir. Araştırmalar sigara içen ergenlerin benlik saygısının daha düşük olduğunu göstermektedir. Depresyon yaşayan kişiler de sigaraya daha fazla yönelir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde toplumun %43.6'sı sigara içmektedir. Bu oran erkeklerde %62.8, bayanlarda %24.3'tür.

Sigara Ciddi Zararlara Yol Açıyor:
Türkiye'de insanların %10.6'sı sigarayla ilişkili nedenlerle ölmektedir. Terörden yılda 2-3 bin, trafik kazalarından 6-7 bin, sigaraya bağlı hastalıklardan ise yılda 35 bin (günde 100 kişi ) hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanımına bağlı ölüme yol açan hastalıklardan bazıları; kronik bronşit, amfizem, akciğer kanseri, kalp enfarktüsü, beyin damar hastalıkları, kalp damar hastalıkları, kronik tıkayıcı akciğer hastalıklarıdır. Araştırmalarda yapılan hesaplamalar gösteriyorki, günde 15 sigara içen 30 yaşındaki bir insanın normal ömrü, 5 yıl kısalmaktadır.

Sigara İçmeyenlerde Kanser Oluyor ?

Sigara içenleri yanıltan en önemli durumlardan biride sigara kullandığı halde kansere yakalanmayan pek çok insan olduğu gibi, sigara içmediği halde kanser olan pek çok insanın bulunmasıdır. Unutulmamalı ki sigara içenlerin çoğu, akciğer kanserine yakalanmasa da sigara içen bir kişinin ak­ciğer kanseri olma riski, içmeyene göre 8 kat fazladır ve akciğer kanseri olanlann % 80'i sigara içmektedir. Üstelik sigara sadece akciğer kanseri değil ağız boşluğu, gırtlak, yemek borusu, böbrek, rahim ağzı, mesane ve pankreas kanserleri ve akut lösemi riskini de arttırmaktadır. Sigara, kanser dışında mide ülseri, burger has­talığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, hormonların etkilenmesi sonucu kadınlarda cilt kırışıklıkları, adet düzensizlikleri, erken menapoz gibi pek çok soruna yol açabilmektedir.


Sigarayı Bırakınca Olanlar:

Özenti ya da stresle başetmek için başlanan sigara, bir süre sonra zevk verici olmaktan çıkar ve kişi sigarayı içmediginde ya­şadığı sıkıntıdan (yoksunluk belirtileri) kaçmak için sigara içmeye devam eder. Yoğun sigara kullanan kişiler, son sigaradan birkaç saat sonra tütün arayışı, huzursuzluk, sinirlilik, keyifsizlik, gerginlik, konsantre olamama gibi yoksunluk belirtileri yaşamaya başlar ve zamanla buna uykusuzluk, iştah artışı ve kalp atışı hızında azalma eklenir. Bu belirtiler 2-3 gün içinde en yüksek düzeye ulaşır ve 2-3 hafta sürer, iştah artışı ve kilo alma 6 ay devam edebilir. Özellikle tatlı yiyeceklere karşı aşırı istek olur. Dikkat isteyen işlerde performans bozulabilir. Bu belirtiler, yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedenidir. Çoğu sigara tiryakisi, sigarayı istediği zaman bırakabileceğini iddia eder ama bu belirtileri ya­şayacak kadar sigaradan uzak kalmadığı halde bunun kendi ter­cihi olduğunu söyler. Oruç gibi, sigaradan uzak kalmak zorunda kaldıkları zaman, yukarıda saydığımız belirtileri yaşadıklarında ise bunu sigaraya değil, açlığa bağlarlar. Durumunu inkar etmek, her bağımlılık türünde tipik bir tutumdur.

Sigarayı Bırakmak Mümkün:

Araştırmalar sigara içenlerin % 90'ının sigarayı bırakmak is-tediklerini fakat bunu başaramadıklarım göstermektedir. Uyandıktan hemen sonra sigara içenler, hastayken sigara içenler, sigaradan uzak duramayanlar, sabahları daha fazla sigara içenlerin ciddi derecede bağımlılığı vardır ve bu kişiler sigarayı bırakmakta zorlanırlar. Sigarayı bırakanların %70'i ilk ayda tekrar kullanmaya başlarlar. Sigarayı bırakmış olanların dörtte birinden azı, ilk girişiminde bunu başarmıştır. Sigarayı kalıcı olarak bırakanların çoğu bunu başarmadan önce  3-4 kez bırakmayı deneyip yeniden başlamışlardır. Güzel haber şu ki, sigarayı bırakmaya çalışıp  bırakamamak her şeyin sonu değildir.Neden başarısız kalındığından ders alarak bunu başarıncaya kadar tekrar tekrar gayret etmek gerekir. Araştırmaların verdiği başka iyi bir haberde de, Amerikada sigara içen kişilerin yaklaşık %45'inin sonunda sigarayı bırakabilmesidir. Demek ki en iiyisi, sigaraya hiç başlamamak. Eğer başlanmışsa bırakmak mümkün, ama geç kalmamak gerekir.

Profesyonel Yardım Alın:

Sigara bırakma programlarında en sık kullanılan yöntemler nikotin yerine koyma tedavileri (nikotin sakızları, nikotin bantları)Bupropion, psikoterapi, hipnoz ve akupunktur. Nikotin sakızları ve cilde yapıştırılan bantlar, özellikle fazla sayıda sigara kullanan kişilerin sigarayı bıraktıklarında yaşadıkları ciddi yoksunluk belirtilerini yatıştırmaya yarar. Avrupanın pek çok yerinde ve Amerika'da sigarayı bırakmak için uzun süredir kullanılan Bupropion(Zyban) isimli depresyon ilacı, Türkiyede de son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Bu ilaç, sigara bırakıldığında ortaya çıkan huzursuzluk, sinirlilik, gerginlik, konsantra olamama, uykusuzluk ve iştah artışı gibi depresif belirtileri  azaltır. Yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedeni, bu belirtilerdir ve Bupropion kullanan kişilerin uzun vadede yeniden sigaraya başlama riski, kullanmayanların yarısı kadardır. Bupropion, bir çok depresyon ilacının aksine, uyku ve iştah artışı ya da cinsel isteksizlik gibi yan etkilere neden olmamaktadır. Hipnoz olmaya yatkın kişiler ise bu metottan büyük yarar gö­rebilir. Hipnozla     sigaradan soğumak ve sigaraya karşı iradeyi güçlendirmek mümkündür.

Size Neler Düşüyor?

Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırlayın!
Bırakmak istediğinize dair olumlu karar verin. Bunun ne kadar zor olabileceğine dair olumsuz düşünceleri engellemeye çalışın.
Bırakmak isteyişinizin bütün nedenlerini sıralayın. Her gece yatmadan önce bu nedenlerden birini 10 kez tekrar edin.
Sağlığınız ve başkalarına karşı sorumluluklarınızın yanında, güçlü kişisel nedenler geliştirin. Örneğin sigara mola­ları, safın almak için koşuşturma, ateş arama için ziyan ettiğiniz toplam zamanı vb. düşünün.

Kendinizi fiziksel olarak forma sokmaya başlayın: Düzen­li egzersiz yapın, daha fazla sıvı alın, yeterince dinlenin ve aşırı yorgunluktan kaçının.
Bırakmak için bir tarihi hedef olarak belirleyin. Doğum gününüz, evlilik yıl dönümünüz gibi özel günleri seçebi­lirsiniz. Eğer yoğun olarak iş yerinde sigara içiyorsanız, tatilde bırakın. Belirlediğiniz günü kutsal gibi kabul edin, hiçbir şeyin onu değiştirmesine izin vermeyin. Böylece bırakma gününüzü her yıl kutlayabilirsiniz.

Ne Bekleyeceğinizi Bilin!

Bırakma belirtilerinin -geçici- oldugunu bilin. Geneli sadece 2-3 hafta sürer.
Yeniden başlamaların çoğunlukla, bırakma belirtile hala en yoğun düzeyde ve vücudunuzun nikotine bağımlı, olduğu sigarayı bırakma dan sonraki ilk hartada meydana geldiğini bilin. Bunun geçireceğiniz en zor zaman oldugunun farkında olun ve bu kritik dönemi atlatmak için iradeniz, aileniz, arkadaşlarınız gibi bütün şahsî kaynaklarınızı kullanın.
Diğer yeniden başlamaların çoğunun da, sigarayı bıraktık­tan sonraki ilk 3 ay içinde oldugunu bilin. Yeniden başla­ma özellikle stresle, beklenmedik şekilde tetiktenin Bu du­rumlar. sigarayı rahatlamayla özdeşleştirdiği için, kişinin otomatik olarak sigaraya yöneldiği anlardır. Bunlar meydana gelmeden önce kendini hazırlamak zor olduğu için, oldugunda fark edebilmek önemlidir. Unutmayın, sigara bir alışkanlıktır, ama kırabileceğiniz bir alışkanlıktır.
Daha önce sigarayı temelli bırakmış kişilerin çoğunun. bunu ancak birkaç denemeden sonra yapabildiklerin! bi­lin. ilk denemede bırakanlardan biri olabilirsiniz, ama 'yılmayın' ve yeniden deneyin.

Başkasını Bu İşe Dahil Edin

Hedeflediğiniz günde sigarayı bırakabileceginize dair bir arkadaşınızla iddiaya girin. Sigara paranızı her gün bir kenara koyun ve eğer sigara içerseniz o parayı bir yere bağışlayın. (Ama sigara içerseniz. vazgeçmeyin, gücünüzü toplayıp yeniden deneyin.)
Eşmizin ya da bir arkadaşınsın sizinle birlikte sigarayı bırakmasını isteyin.
Ailenize ve arkadaşlarınza sigarayı bırakacağınızı ve bunun tarihini söyleyin. Bu, hem bırakmadan önce. hem de sonra önemli bir destek kaynağı olabilir

Bırakma Yolları:
Marka değiştirin, tadını kötü bulduğunuz bir markaya ge­çin.
Hedeflediğiniz bırakma gününden 2 hafta önce, katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olacakür. Ancak, da­ha fazla sigara içmeyin, içinize daha sık ya da daha derin çekmeyin, parmağınızla filtrenin deliklerin! kapatmayın. Bunların hepsi aldığınız nikotin miktanni arttırır; oysa amaç vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizliğe hazırlamaktır.Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları
Her bir sigaranın sadece yarısını için.
Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat geciktirin.
Günün yalnızca tek ya da çift saatlerinde içme kararı alın.
Önceden, o gün kaç sigara içeceğinize karar verin. Bu sayının üstündeki her sigara için istediğiniz bir yere para bağışlayın.

Yeme alışkanlığınızı, sigarayı azaltmanıza yardımcı ola­cak şekilde değiştirin. Örneğin süt için (çoğu kimse sütün sigarayla gitmediğin! düşünür).
Yemeklerinizi, sizi sigaraya yöneltmeyecek şeylerle bitirin.
"Kafanızı toplamak" istediğinizde sigara yerine bir bar­dak meyve suyu için.
Unutmayın ki sigarayı azaltmak bırakmanıza yardımcı olur, ama bunun yerini tutmaz. Günde yedi sigaraya ka­dar indiyseniz bırakma tarihini belirleme ve ona bağlı kalma zamanı gelmiş demektir.
"Otomatik Olarak" Sigara içmeyin

Gerçekten istediğiniz zaman için. Sırf alışkanlıktan dola­yı sigara yakmaya kalktığınızda, kendinizi yakalayın.

Kül tablalarınızı boşaltmayın. Bu, her gün kaç sigara içtiğinizi size hatırlatacak, izmaritlerin görüntü ve kokular. hoş olmayacaktır.

İçtiğiniz her bir sigaranın farkına varın. Ters elinizi kullanarak, sigarayı farklı bir cebinize ya da her zaman koyduğunuzdan başka yerlere koyarak otomatik olarak siga-raya uzanma davranışınızı kırın.
Gün boyu birçok kere, hiç düşünmeden sigara içiyorsanız, her sefer bir sigara yakarken aynaya bakmaya çalı­şın. Bunu istemediğinize karar verebilirsiniz.

Sigara İçmeyi Uygunsuz Hale Getirin:
Sigarayı kartonla almayı bırakın. Bir paket bitmeden diğerini almayın.
Evde ya da işte, yanınızda sigara taşımayı bırakın. Sigaraya ulaşmanızı zorlaştırın.

Sigara İçmeyi Hoş Olmayan Bir Hale Getirin:
Sizin için özellikle zevk verici olmayan şartlarda sigara için. Örneğin başkalarıyla birlikte içmekten hoşlanıyorsanız bunu yalnız yapın. Sandalyenizi boş bir köşeye doğ­ru çevirin ve sadece içtiğiniz sigarayla onun olumsuz et-kilerine konsantre olun.
Bütün izmaritlerinizi büyük bir cam kavanoz içinde top­layarak, sigaranın pisliğini hatırlamak için saklayın.

Bırakmadan Hemen Önce:

Sigarasız olma egzersizleri yapın.
Bir daha asla sigara içmeyeceğinizi 'düşünmeyin.' Her seferinde, o günü de sigarasız geçirmeyi düşünerek bırakın.
Kendinize bugün sigara içmeyeceğinizi söyleyin ve içmeyin.
Uzun süre kalan sigara kokusundan kurtulmak için elbi­selerinizi! temizleyin.
Bıraktığınız Gün:
Bütün sigara ve kibritleri atın. Çakmakları ve kül tablala­rını saklayın.
Diş hekimine gidip dişlerinizi! temizleterek sigara lekelerinden kurtulun. Dişlerinizin bu şekilde ne kadar güzel gözüktüğüne dikkat edin ve onları öyle tutmayı hedefleyin.
Kendiniz ya da bir başkası için almak istediğiniz şeylerin listesini yapın. Maliyetlerin! sigara paket fiyatı üzerinden hesaplayın ve bu hediyeleri almak için parayı bir kenara koyun.
O büyük günde kendinizi çok meşgul edin. Sinemaya, spor yapmaya gidin; uzun yürüyüşler yapın ya da bisiklete binin.
Ailenize ve arkadaşları niza o günün sigarayı bırakma gü­nünüz olduğunu hatırlatın.
Onlardan ilk haftalarda yaşayacağınız zorluklarda size yardımcı olmalarım rica edin.
Kendinize bir mükafat ya da kutlama niyetiyle özel bir şey verin.

Bıraktıktan Hemen Sonra:

Evde, iş yerinde ve çevrenizde temiz, taze, sigarasız bir ortam oluşturun. Kendiniz için çiçekler alın.
Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gün kütüphane, müze, tiyatro, ibadethane gibi sigara içilmesine izin veril­meyen yerlerde mümkün olduğunca çok vakit geçirin.
Bol su ve meyve suyu için. (Ama kafein içeren meşrubat­ta sakının)
Alkol ve kahve gibi sigara ile bağlantı kurduğunuz içeceklerden sakının
Elinizde sigara bulunmasını özlüyorsanız, anahtarlık, tespih, kalem gibi bir şeyle oynayın