Sigara Olası Sonuç Ve Hikayeler

Sigara Olası Sonuç Ve Hikayeler

Her sigara ve puro kullanıcısı ciddi hastalıklar ile yüzleştiğinin farkındadır. Sigaranın büyük hastalıklara sebep olduğunu biliyoruz. Sigara kalp rahatsızlıkları, akciğer kanseri, amfizem gibi hastalıklara yol açar. Bu yeni bir haber değil. Sigara içenlerin sigaranın zararları nı kabullenmediğini öğrendik. Ne zaman vaktimiz olsa bunları örtbas etmeye, kulak asmamaya çalışıyoruz. Yakından bakarsak vücutlarımızı kirlettiğimizin farkına varırız. Sigarayı “zevk” almaktan bağımlılığa, korku dolu bir deneyime döndürdüğü gerçeğiyle yüzleşiriz.Sigara içenlerin inkârları

Sigara içenler sigarayı bırakmaları gerektiği gerçeğini düşünüyorlar ve nikotin bağımlılıklarından kurtulacaklarını söylüyorlar. Kendimize sigarayı en kısa sürede bırakacağımızı ve herkese sigaradan nasıl kurtulduğumuzu göstermek istiyoruz. Ama her yıl 4 milyon insan tütün nedeni ile ölüyor, istatistikler bizden yana değil. Yani şöyle anlatmak gerekirse dünyada 365 gün, her sekiz saniyede bir kişi oluyor.

Amerika birleşik devletlerinde birinci ölüm nedeni kalp rahatsızlıkları sebebi ise sigara.

Dünya çapında yapılan bir araştırmada 2001 yılında sigara kullanan 1.690.000 kişi kardiyovasküler rahatsızlıklardan ölmüş. Aynı sene 850,000 kişi akciğer kanseri, 118,000 kişi ise Kronikobstrüktif akciğer hastalığından ölmüş. Ne kadar kısa sürede gözümüzü açarsak ve nikotinin zararlarının farkına varırsak, kendimize yalan söylemekten o kadar erken vazgeçeriz.Sigarayı bırakmak için 5 neden

1) Kalp rahatsızlıkları.

Amerika birleşik devletlerinde birinci ölüm nedeni kroneri kalp rahatsızlıkları, sebebi ise sigara. Sigaranın içerisindeki toksinler damarlarda kalınlaşmaya sebep oluyor. Bunun ismi iseateroskleroz, damar kalınlaşması olarak bilinir. Sigara içmek kalbimizi zorlar.

2) İnme

Amerika birleşik devletleri Sağlık ve İnsan servislerine göre inme(felç) amerika’da ölüme sebep olan nedenler sırasında 3. Sırada. Amerikada her yıl 150,000 kişi inme nedeni ile hayatını kaybediyor. Sigara içenler, içmeyenlere göre 2,5 kat daha risk altında.

 3) Akciğer Kanseri

Amerikan kanser örgütüne göre ileride bir yılda 213,380 kişiye akciğer kanseri teşhisi konulacak ve sadece amerikada 160,390 ölecek. Akciğer kanseri ölüme sebebiyet veren kanserler arasında hem kadınlar hemde erkekler için birinci sıradadır. Akciğer kanserine yakalananların yüzde 87’si tütün kullanıyor.

4)Kronikobstrüktif akciğer hastalığı

Tütün Kronikobstrüktif akciğer Hastalığı’nın birinci sebebidir (Kronik bronşit ve amfizem dahil) ve ilerdeki hasarı azaltmak için en iyi yol sigarayı bırakmaktır. Tahmini olarak 10 milyon Amerikalı Kronikobstrüktif akciğer Hastalığı’ndan muzdarip ve 10 milyonuna ise daha tanı konmamış. Amerika birleşik devletlerinde 2000 yılında ölüme sebebiyet veren 4. Hastalıktır. Tahminlere göre 2020 yılında gene ölüme sebebiyet veren 4. Hastalık olacak.

5) Oral kanser

Oral kanser(Ağız Kanseri) birkaç grup kanseri içinde bulundurur. Oral, baş ve boyun kanserleri bu gruba dâhildir. Araştırmalara göre OBBK( Oral baş boyun kanseri) ‘ye yakalanan hastaların yüzde 70, 80’i tütün veya aşırı derecede alkol kullanıyordu.

This Is The Oldest Page