Sigara Nedir?

Sigara Nedir?

1982 Birleşik Devletler Sağlık Bakanlığının raporunda şöyle belirtmiştir: "Sigar içmek Birleşik Devletlerdeki ölümle sonuçlanan kanser vakalarının en büyük nedenidir." Bu raporun belirttikleri günümüzde hala geçerliliğini koruyor.

ABD'deki her 5 ölümden birinin sorumlusu tütün kullanımıdır. Sigara ve tütün kullanımı sonradan kazanılmış davranışlar olduğundan dolayı sigara içmek toplumumuzdaki en kolay önlenebilecek ölüm nedenidir.

Sigara kullanan Amerikan vatandaşlarının yarıya yakını bu alışkanlığı nedeniyle hayatını kaybedecek. Her yıl, yaklaşık 443,000 Amerikalı tütün kullanımı ile alakalı hastalıklar nedeniyle ölüyor. Sigara içmek, Amerikalıları alkol, trafik kazaları, intihar, AIDS, cinayet ve yasadışı uyuşturucuların toplamından daha fazla öldürüyor, ki bu da sigaranın zararları açısından korkunç bir istatistik.Sigaranın Tarihi:

Sigaranın ilk şekli, halefi olan purodan adeta ayırt edilemiyordu. Sigara, Orta Amerika'da 9. yüzyılın başında kamış ve benzeri aletlerle içilerek başladı. Mayalar ve daha sonra Aztekler, dini törenlerinde tütün ve çeşitli psikoaktif uyuşturucular kullandılar ve çömlek ve gravürlerde rahip ve tanrıları sigara içerken betimlediler. Sigara ve puro içmek Karayipler’de, Meksika'da ve Orta ve Güney Afrika'da günümüze kadar oldukça yaygındır.

1830'da, sigara Fransa'ya, yani "sigara" adını aldığı yere geçti. 1845'te ise Fransız devlet tütün tekel işletmesi sigara üretimine başladı.

İlk olarak Alman doktorların sigara ile kanser arasındaki bağı fark etmesiyle, ilk sigara karşıtı hareketler Nazi Almanyası'nda başladı.

Sigara kaynaklı kanser

Sigara içmek kanser ölümlerinin en az %30'undan sorumlu. Sigara aşağıdaki kanser türlerinde doğrudan etkilidir:

Akciğer

Gırtlak

Ağız Boşluğu

Boğaz

Yemek Borusu

Mide

Pankreas

Rahim

İdrar torbası

Akut myeloid lösemiSigara her  10 ölümcül akciğer kanseri vakasının 9'undan sorumludur. Akciğer kanseri, en sık görülen ölümcül kanserlerdendir ve tedavisi en zor olandır. Fakat önlenebilir bir kanser türüdür.

Kanser ne kadar ciddi olsa da, sigara kaynaklı ölümlerin yarısından daha azından sorumludur. Sigara kaynaklı ciddi hastalıkların başında kalp hastalıkları, anevrizma, bronşit, amfizem ve felç gelir.