Emzirirken Sigara İçmek Ne Kadar Zararlı?

Emzirirken Sigara İçmek Ne Kadar Zararlı?

Emzirirken Sigara İçmek, Sigara, bebeklerin büyümelerini etkiliyor, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini çoğalıyor. Gerek anne sütünden gerekse pasif yoldan sigaranın tesirlerine maruz kalan bebeklerin anne sütüyle beslenmesinin zararlardan koruduğu açıklandı. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsünde Gonca Yılmaz tarafından yapılmış olan doktora tezi çalışmasında, sigara içilmesinin, anne sütüyle beslenen ve beslenmeyen bebeklerin büyümelerine, enfeksiyon sıklıklarına ve bir takım antioksidan özellikli vitaminlerin serum düzeyleri üzerine tesiri açıklandı. Dr. Sami Millet Çocuk Hastanesinde 6-7 aylık 254 bebek üstünde yapılmış olan bilimsel çalışmada annelere, beslenme, sigaranın tesirlerine maruz kalma ve enfeksiyon hikayeleri sorulan bebeklerin baş etrafları, boy ve beden ağırlıkları, serum vitamin A, E, C seviyeleri ölçüldü. Sigaranın tesirlerine maruz kalan bebeklerde anne sütünün büyümeyi pozitif yönde etkilediği, serum vitamin düzeylerini artırdığı ve enfeksiyonlara karşı koruduğu tespit edildi. Bebek yer alan evlerinde sigara içiminin engellenmesi gerektiği kaydedilen araştırmada,  bunun olası olmadığı vaziyetlerde ise sigaranın zarar veren etkilerinden muhafaza etmek amaçlı bebeğin anne sütü ile beslenmesinin gerektiği vurgulandı. Yapılan araştırmada bebeklerin yalnızca %35'inin sigaranın tesirlerine hiç maruz kalmadığı belirlenirken, yüzde 6'sının yalnızca anne sütü yöntemiyle, %46'sının pasif olarak, %13'nün ise hem anne sütü hem pasif olarak sigaradan etkilendiği belirtildi. Bebeklerden yalnızca anne sütü ile beslenenlerin oranının yüzde 48 meydana geldiği saptama edilen araştırmada,  bebeğe mama veren annelerden sigara içenlerin, sigara içmeyenlere oranla 4 kat daha çok meydana geldiği anlaşıldı. Sigara içen annelerin bebeklerinin doğum ağırlıkları ve doğumun haftasında, sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre belirgin olarak düşük meydana geldiği,  bebeklerin 6. ayda büyümelerine bakıldığında, sigara içen grupta bebeklerin ağırlık ve baş etraflarının başka gruptan belirgin olarak düşük meydana geldiği da ortaya çıktı.Annelik sürecinde bebeğin sağlığını düşünmek için kötü alışkanlıkların terk edilmesi veyahut ertelenmesi gerekmektedir. Yalnızca hamileliği öğrendiğiniz ilk aylarda değil tüm süreç boyunca bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. Terk edilmesi gereken kötü alışkanlıkların başında sigara kullanımı gelmektedir. Tükettiğiniz sigaranın bebeğinize çok yönlü zararı olduğunu unutmamalı, sağlıklı gelişim gösterebilmesi için içmeyi bırakmalısınız. Bebeğinizi emzirirken sigara içmek birçok soruna yol açmaktadır.
Emzirirken Sigara İçmek Bebeğin Gazını Arttırmaktadır

Bebeğiniz dünyaya geldiği ilk andan itibaren emzirerek duygusal bir bağ kurarsınız. Kurduğunuz bu bağın sağlıklı şekilde devam edebilmesi için düşünceli davranır, çocuğunuzu tüm zararlı ortamlardan korumak istersiniz. Korumak istediğiniz bu ortamlardan biri de sigara dumanının yoğun bulunduğu ortamlar olmalıdır.

Bebeğinizin dolaşım sahasında kesinlikle sigara içmemeli, içilmesine izin vermemelisiniz. Ortam dışında sizin kullanmış olmanız da bebeğe doğrudan etki edecektir. Emzirme yoluyla sigaranın tüm olumsuzluklarını bebeğinize taşımış olursunuz. Sigara, bebeğin süt yoluyla gaz biriktirmesine neden olmaktadır. Ardı arkası kesilmeyen ağlamalar ve sancıların temel nedeni sigara içen anneden alınan süt olabilmektedir.

Emzirirken Sigara İçmek Bebeğin Emmeyi Reddetmesine Neden Olmaktadır

Emzirme döneminde sigarayı bırakamayan annelerin bebekleri devamlı huzursuz olmaktadır. Hem emdikleri sütün rahatsız etmesi hem aldıkları havanın yeterince temiz olmaması bebeklerin sağlığını bozabilmektedir. Bunun yanında çocukların %80’nin sigara içen anneyi emmeyi reddettikleri görülmektedir. Sigara içerek düzenli emzirmeyi sağlamak oldukça zordur. Bu şekilde emen bebeklerin çoğu, yaşını geçtikten hemen sonra emmeyi bırakmaktadır.
Emzirirken Sigara İçmek Sütü Azaltmaktadır

Emzirme döneminde en az bebeğin sağlığı kadar kendi sağlığınızı düşünmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Emzirme sürecinde sigara içmeniz vücudunuzda salgılanan hormonları baştan sona değiştirmektedir. Dengesiz salgılanan hormonlar ise sütünüzün azalmasına sebebiyet vermektedir. Bebeğinizin aç kalmasına, süt yerine hava çekmesine neden olan bir yetersizlik ortaya çıkmaktadır.
Emzirirken Sigara İçmek Süte Doğrudan Etki Etmektir

Emzirme döneminde sigara içen annelerin sütü kontrol edildiğinde sütlerinde yüksek oranda nikotin olduğu tespit edilmiştir. Bebeğiniz doğrudan sigara içmese, sigara içilen ortamda bulunmasa da sütünüzle nikotin vermiş olursunuz. Bu da bebeğinizin sağlığını kendi elinizle riske atmak demektir. Emzirme dönemine girmeden önce sigarayı bırakmalı en azından kullanım sıklığını ertelemelisiniz.


Evde gün içerisinde içilen sigaranın toplamda sigaranın sayısı ve bebeklerin ağırlık, baş çevresi ve kotinin-kreatinin seviyeleri arasında bağlantı meydana geldiği anlaşılan araştırmada, annenin doğumdan sonra da sigara içmesinin bebeğin ağırlığını azaltıcı yönde etki yaptığı saptama edildi. Sigara içen annelerin bebeklerinde, sigara içmeyen annelerin bebeklerine oranla 229 gram daha düşük ağırlıklı meydana geldiğini saptama edilirken, bebeğin anne sütü ile beslenmesinin bebeğin ağırlığını artıran yönde etki eden mühim ve bağımsız bir etken olarak bulunduğuna işaret edildi. Anne sütüyle beslenen bebeklerin anne sütü almayanlara göre 336 gram ağır meydana geldiği gözlendi. Bebeğin, anne sütü alıyor meydana gelmesinin ise beden ağırlığı ölçümlerinde meydana geldiği benzeri bağımsız olarak bebeğin baş çevresi ve boy gelişmesini pozitif yönde etkilediği, anne sütü alan bebeklerin almayanlara göre baş etrafının 0, 83 santim kapsamlı, boyunun da 0 ,193 santim daha uzun meydana geldiği açıklandı.Sigara içen annelerin bebeklerinde içmeyenlere göre orta kulak iltihabi, üst ve alt solunum yolu rahatsızlığı riskinin fazla meydana geldiği belirlenen araştırmada, annenin sigara içmesi halinde bebekte orta kulak iltihabı riskinin 2,9 kat,  üst solunum yolu enfeksiyon riskinin 8, 2 kat, alt solunum yolu hastalıkları riskininde 15,3 kat da fazla meydana geldiği açıklandı. Anne ve babanın sigara içmesinin, orta kulak iltihabı riskini artırdığı belirlenen araştırmada, bebeğin anne sütü almasının bu riski belirgin biçimde azaltığı ortaya çıktı. Anne - baba dışında evde sigara içen başkalarının bulunmasının alt solunum yöntemini riskini 40,3 kat artırdığı saptanan araştırmada, bebeğin anne sütü almasının alt solunum yolu rahatsızlığı riskini 3,3 kat azalttığı da açıklandı.